Книги, які варто прочитати

Книги, які варто прочитати кожному українцю:

  • «Сила м’якого знака, або Повернення Руської правди»
  • Серія книг «Бронебійна публіцистика»
  • Історія з грифом «секретно». Українське ХХ століття.
  • Серія книг «Підривна література»
  • «Гоголь і українська ніч»
  • «Шевченко понад часом»
  • Серія книг «Розстріляне відродження»
  • «П’ятикнижжя»
  • «Україна Incognita»
  • «Імена твої, Україно»
  • «Український Все-Світ»
  • «Країна Моксель, або Московія»

Сила м’якого знака, або Повернення Руської правди: 2-ге видання, стереотипне / За заг. ред. Л. .: ПрАТ «Українська прес-група». – 2011. – 800 с.

 Появу книги «Сила м’якого знака» завдячуємо редакції газети «День». Ця книга мала би стати настільною для кожного мислячого українця, який хоче адекватно розуміти свою історію та розвінчати фальшиві міфи апологетів колишньої імперії на підставі історичних фактів, інколи мало або й цілком невідомих широкому загалу. Читач знайде відповіді на чимало важливих запитань, незнання яких часто стає приводом для спекуляцій з боку ідеологічних опонентів. Побачити і зрозуміти глибинність тих процесів, які рухають долями держав і народів дають можливість вміщені у книзі статті відомих вчених Ярослава Дашкевича «Як Москва собі присвоїла історію Київської Русі», Петра Кралюка «Москва сльозам не вірить, або чи є росіяни слов’янами?», «Звідки пішла Руська земля, або Сила м’якого знака», Григорія Півторака «Українці: звідки ми й наша мова?» та ін.

Глибше пізнати історію християнства на Русі, культурну спадщину давньоруської держави допоможуть статті Сергія Кримського «Ефект високого неба», Дмитра Степовика «Історія Вишгородської Ікони Богородиці — свідчення традиційного Євразійського Святокрадства», Клари Гудзик «Чи перше Хрещення Русі ми святкуємо?» та багато ін. У «Слові до читачів» Л. Івшина навела актуальні і для нас слова академіка Вернадського про те, що драма Росії — це драма непрочитаних книг. Отож, «Сила м’якого знака» має бути прочитана, адже, за О. Контом, необхідно знати, щоб передбачити, передбачити, щоб діяти, діяти, щоб попередити.


Серія «Бронебійна публіцистика» дасть змогу молодим науковцям глибоко замислитись над трагічними уроками з історії українського народу та зміцнити свою національну свідомість, змусить провести паралелі із сьогоденням та усвідомити свою особисту відповідальність за долю України і своїх нащадків.

Газета «День» в цій серії представила, актуальну і сьогодні, публіцистику таких авторів ХІХ-ХХ ст. як: Микола КостомаровМихайло ДрагомановПантелеймон КулішІван ФранкоМикола ХвильовийЄвген МаланюкОлег ОльжичУлас СамчукЛевко ЮркевичПетро ГригоренкоЮрій ШевельовІван Лисяк-РудницькийВ’ячеслав ЛипинськийВасиль СтусІван Багряний.


В’ятрович В. Історія з грифом «секретно». Українське ХХ століття. К. Наш формат, 2013. – 696 с. 

Автор книги на посаді директора Галузевого державного архіву СБУ (2008–2010) вперше в незалежній Україні розпочав роботу з розсекречення архівів радянських спецслужб (стартом відкриття архівів став указ президента України В. Ющенка в січні 2009 р.). На основі відкритих матеріалів В. В’ятрович написав книгу «Історія з грифом «секретно» (містить нариси, які ґрунтуються на даних розсекречених таємних архівів радянських спецслужб, про минуле України 1918-1991 рр., і зокрема щодо українського визвольного руху на сході і заході країни, голодомору 1932-1933 рр., ГУЛАГу, Чорнобильської катастрофи та її передумов тощо). Саме за цю книгу він нагороджений премією імені Василя Стуса. Нова робота історика «Історія з грифом «секретно». Нові сюжети» – це ще один крок на шляху осягнення історичної правди, десятиліттями прихованої в архівах КҐБ. У книгу увійшло 22 нариси, які відтворюють різні епізоди української історії, зокрема життєві історії командира УПА Василя Кука, дружини Романа Шухевича Наталії, отамана «Поліської січі» Тараса Боровця («Бульби»), трагічну долю мешканців письменницького будинку «Слово» у Харкові у 30-х роках. «Майже столітня шахова партія між визвольним рухом та спецслужбами, описана в сухих звітах і відтворена сьогодні істориком, розповість читачам про хитрі спецоперації, смертоносні ходи, інформаційні війни та складні партії на кількох гравців». Пам’ятаймо, що боротьба за право на історичну правду не завершена. Чи будемо її знати – залежить від нас.


Серія «Підривна література» (15 книг), яку газета «День» видала у рамках свого бібліотечного проекту. До неї увійшла публіцистика Бориса Грінченка, Тараса Шевченка, Андрея Шептицького, Дмитра Донцова, Симона Петлюри, Степана Бандери, Віктора ПетроваЄжи Ґедройця, Михайла Хейфеца, Андрія Сахарова, Ліни Костенко, Юрія Шевельова та  Валерія Марченка, Джеймса Мейса. Щоб ефективно відстоювати інтереси українського народу, ми повинні добре знати справжню історію України і добре засвоїти її уроки.


Сверстюк Є.О. Гоголь і українська ніч. Есеї. – К.: ТОВ «Видавництво «Кліо», 2013. – 327 с.

Інший Гоголь постає перед читачем цієї книги. В ній зібрано твори, писані протягом трьох десятиліть – про Гоголя-романтика й гумориста, про сатирика і про релігійного мислителя, який взяв на себе непосильну місію – повернути Русь обличчям до Христа і поставити на дорогу правди й закону.


Сверстюк Є.О.  Шевченко понад часом. Есеї. – Луцьк; Київ.: ВМА «Терен»; ТОВ «Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2011. – 280 с.

Шевченкова тематика в совєтські часи належала до стратегічно важливих. Провідний революціонер-демократ. Учень і послідовник російських революціонерів-демократів, борець за щасливе майбутнє «в сім’ї вольній, новій»… На такому Шевченкові виховувалися три-чотири покоління читачів. Порушення цього стереотипу вважали державним злочином і карали за кримінальним кодексом. Поміщену в цій книжці статтю «Остання сльоза» – про один вірш Шевченка – було оцінено у вироку 1973 року як «антирадянську». Автор цієї книжки був порушником ще від початку 60-х років і не зважав на обов’язкові стереотипи. Чи було це боротьбою з накинутим мітом, чи просто ігноруванням його? Радше це було прагнення «не ложними устами сказати правду». Адресат цієї книжки відчує те нове прочитання, яке важко дістається, бо доводиться долати гори узвичаєних поверхових уявлень про великого поета, простих і зручних для політичного використання. Усупереч більшості шевченкознавців, автор прочитує Шевченка як поета органічно релігійного, одержимого пророчим духом.


Серія «Розстріляне відродження»(Видавництво «Смолоскип»)


Серія «Шістдесятники» (Видавництво «Смолоскип»)

Україну і українську націю дуже довго хотіли поставити на коліна, щоб потім знищити повністю. Це продовжувалось не одне століття, і на жаль в багатьох внутрішніх і зовнішніх українофобів таке бажання залишається й сьогодні. Український народ втратив багато видатних синів і дочок, які не хотіли коритись загарбнику і залишались вірними своїм поглядам, незважаючи на загрозу життю. І їх імена не будуть забуті ніколи. Пропоную молодим науковцям прочитати книги з серії «Розстріляне відродження» та «Шістдесятники»  (Видавництва «Смолоскип»), ще раз осягнути всю трагічність втрат України від тоталітарних режимів, і зробити все щоб не допустити такого ніколи. У серії «Розстріляне відродження» представленні вибрані твори, зокрема Богдана Ігоря Антонича, Івана Багряного, Олега Ольжича, Миколи Хвильового та багатьох інших видатних українців. У серії «Шістдесятники» виданні вибрані твори Миколи Вінграновського, Василя Симоненка, Василя Стуса. Ми повинні забезпечити щоб пам’ять про цих людей і їх життєві подвиги жила вічно.


Чубай Г. Пятикнижжя. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2013. – 256с.

Це книга – оприсутнення одного з найтаємничіших українських поетів, зірка якого яскраво спалахнула в похмурі 70-ті. Це книга-діалог Поета з Сучасником поза межами звичного часу, і книга-розмова Грицька Чубая з його близькими друзями – і вірші, і друзі пережили поета на багато років. Ця книга – як лист у пляшці, вкрай важливе послання з минулого в майбутнє тим, хто може його відчитати, тим, хто зуміє проростити у серці живі слова.

«П’ятикнижжя» Грицька Чубая, одночасно ще з двома книгами, цього року на Книжковому форумі у Львові було відзначено Гран-прі «Найкраща книга Форуму-2013». Упорядкування «Пятикнижжя» і організацію відповідного мистецького проекту здійснювала Соломія Чубай (голова правління громадського об’єднання та арт-директор громадського об’єднання «Вірменська 35», організатор та співорганізатор міжнародних проектів та фестивалів, зокрема «Джаз без», «Флюгери Львова», «Наше Різдво», вечорів поезії Костя Москальця, Богдана-Ігоря Антонича, Грицька Чубая тощо).

Багато віршів вже не одне десятиліття живуть у піснях Тараса Чубая.  А для дітей гарним подарунком буде книга Г. Чубая «Скоромовка не для вовка».

Щоб більше дізнатися про Григорія Чубая пропоную прочитати наукову працю –  Кравець Д.В. Чубай з роду Гетьманів: монографія. – Рівне: Волинські обереги, 2007. – 307 с. Також завітайте на інтернет-сайт про Грицька Чубая (та архівний сайт).

А  світ  —  вертеп.

Кажу  я  з  гіркотою:  цей  світ  —  вертеп.

І,  мабуть,  щонайважче  —  у  ньому  залишатися  собою,

від  перших  днів  своїх  і  до  останніх  не  бути  ні  актором,  ні  суфлером,

ні  лялькою  на  пальчиках  облудних,

а  лиш  собою  кожної  години, а  лиш  собою  кожної  хвилини,

з  лицем  одвертим  твердо  йти  на  кін…

Грицько Чубай «Вертеп»


Україна Incognita / За загальною ред. Л. Івшиної. – К.: Українська прес-група, 2013. – 400 с. 

Історії життя яскравих особистостей – як всесвітньо визнаних, так і маловідомих, – чиї імена прославили Україну й нерозривно пов’язані з нею. Історія життя українського народу протягом віків, у ті епохи, коли він підносився до висот історичної творчості, і тоді, коли страждав під ярмом тотального деспотизму. Історія духовних звершень українців – будівничих нетлінних соборів, живописців, композиторів, воїнів, поетів… Історія тисячолітньої боротьби людей за свободу й гідне життя. Усе це читач знайде у цьому збірнику статей про актуальні проблеми стародавньої, середньовічної, нової та новітньої історії України, опублікованих газетою «День» протягом минулих років. Книгу об’єднує не тільки хронологічний порядок розміщення матеріалів, але й проста думка: ми всі – спадкоємці сотень поколінь людей, що жили на українській землі до нас. Історія не повинна бути Terra Incognita: це наша відповідальність перед нащадками, перед майбутнім.


Корсак І.Ф. Імена твої, Україно: Художньо-документальні оповідання. — Луцьк : ПВД «Твердиня», 2007. – 300с. – (Сер. «Пантеон»).

Книга «Імена твої, Україно» сучасного українського письменника та журналіста, лауреата багатьох премій (зокрема, премії Агатангела Кримського 2008р. за названу працю) Івана Корсака містить художньо-документальні оповідання про визначних, але незнаних в Україні українців. На українській землі народжувалися державні діячі та класики літератури інших країн, видатні вчені — нобелівські лауреати, про яких більшість сучасників майже нічого не знає. Як зазначив Є. Сверстюк, ця книга повертає нас обличчям до постатей української історії та культури, які були замовчуваними або забутими. Отже, маємо нагоду заповнити прогалини у наших знаннях з української історії та культури, дізнаючись про цікаві та маловідомі факти з книги «Імена твої, Україно».


Абліцов В. Український Все-Світ. У 2-х томах / В. Абліцов (Том 1), К.: КИТ, 2011. – 672 с.

Ця книга – інформаційно-популярне видання, присвячене само­бутньому Світові Українства, представники якого виявили себе у світо­вій та національній науці й інших сферах діяльності. Їхній талант яскра­во проявив себе і загальновизнаний у царині культури, а мудрість і муж­ність дозволили посісти гідне місце не лише у вітчизняному істебліш­менті, але й досягти лідируючих позицій серед провідників багатьох країн.

Автор цим виданням продовжує проект, присвячений видатним вихідцям з українських етнічних територій, котрих вітри історії розпо­рошили по всій нашій планеті (попередній збірник автора – «Галактика «Україна»).

Український Все-Світ. У 2-х томах / В. Абліцов (Том 2), К.: КИТ, 2011. – 418 c. 

Книга нарисів українського журналіста, громадсько-політичний діяча, головного редактора журналу «Державна справа», присвячених як визначним діячам України, так і вихідцям з українських теренів, розпорошених вітрами історії по всій планеті.


Білінський В. Країна Моксель, або Московія : роман-дослідження : у 3 кн., Тернопіль: В-во «Навчальна книга – Богдан», 2015.

У першій книзі повідомляються факти, взяті з історичних джерел, що свідчать про справжню історію Російської імперії у неспотвореному вигляді. Видання дає змогу пізнати причини замовчування й викривлення офіційною радянською історіографією правди про московитів і Московське князівство. У другій книзі на основі давніх літописних джерел досліджено історичні корені Російської імперії, доведено факти становлення та розвитку московитів як народу на базі давнього фінського етносу. У третій книзі, як і в перших двох, наведено факти, які трактують історію Російської імперії в неспотвореному вигляді, такою, якою вона була насправді.